O konstelacích

  O konstelacích

Systemické / Rodinné konstelace

V průběhu našeho života a v průběhu vývoje našeho rodinného systému dochází k vykolejení z přirozeného řádu a ztrátě přístupu k některým složkám životní síly. Žijeme pak, jako bychom byli někde o něco ošizeni. Něco nedává smysl, nebo nám něco uniká. Můžeme být černou ovcí rodiny, ačkoli jednáme zcela v souladu s tím, co cítíme, nikomu neubližujeme. Můžeme být vzorní a úspěšní v jedné sféře, ale zcela selhávající v jiné. Rodinné konstelace jsou silným nástrojem návratu do přirozeného řádu života a setkání s tím, co nám náleží. Vytvoříme prostor, kde nám naše duše ukáže cestu ze slepých uliček, ve kterých ji složitý život mohl zanechat.

Pro mě jsou rodinné konstelace nástroj. Ukazují nám síly, které skrytě určují náš život. Konstelace k nám promlouvají skrze prožitek, proto preferuji spíše osobní sdílení, co jsme kdo v konstelacích zažili, než tvoření nějakých definic. Že konstelace fungují se můžete nejlépe přesvědčit "na vlastní kůži".

Konstelace rodinné, systemické a další?

Konstelace vznikly jako rodinné, neboť naše rodina má na náš život velký vliv. Vedle rodinných se vyvinuly další druhy konstelací: firemní, absrtaktní, vnitřní, traumatu, peněžní, pohádkové... V konstelacích lze řešit problémy v rodině, v psychyce, ve zdraví, v práci, se zvířaty, filosofycké..., neboť vše se týká nějakého systému. Proto vznikl později obecný název Systemické konstelace.

Co vše lze v konstelacích "řešit"

V rodinných konstelacích se primárně staví tzv. primární rodina, tj. předci a sourozenci. Dynamika tohoto systému určuje náš vztah k mnoha aspektům života.

Konstelace však umí ukázat dynamiku i jiných systémů, např. pracovní tým, firma, vztah k penězům, vztah k druhému pohlaví, obecný problém, naše vnitřní části, zvířata, zdraví...

Neváhejte přijít s jakýmkoli problémem, který vás trápí a vy nechápete, co je jeho příčinou. Jde zejména o stále se opakující problémy, kterým nemůžete přijít na kloub. Např. takové to "stále se necítím dospělý", "opakovaně mi ukradli auto", "vybírám si špatné partnery", "několikátý úraz (v rodině)", "nedokážu se soustředit"...